مقالات

مقالات

فعال شدن چابهار دالان حمل و نقل بین‌المللی جنوب - شمال را فعال کرده و آسیای جنوبی را به آسیای مرکزی وصل می‌کند و گزینه‌ جدیدی را برای دیگر کشورها چون هند برای ورود مواد خام آسیای مرکزی فراهم می‌سازد. عملا چابهار می تواند نقش مهمی در وصل کردن راه‌های بازرگانی و ترانزیتی منطقه بازی کند.

منطقه آزاد چابهار با موقعیتی راهبردی برای کشور افغانستان می تواند در تعاملات اقتصادی و گسترش همکاری ها و تبادل تجارت بین دو کشور به عنوان یک فرصت نقش تعیین کننده ای ایفا نماید. این منطقه در چهارمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که از16 تا 19 شهریورماه سال جاری در کابل برگزار گردید، حضوری پررنگ داشت، به طور قطع یقین برگزاری نمایشگاه مشترک ایران و افغانستان می تواند عاملی برای توسعه همکاری‎ها بین ایران و افغانستان باشد.

رهبرمعظم انقلاب در دستورالعمل اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر این نکته تصریح کرده‌اند که با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20ساله کشور، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با رویکرد جهادی، انعطاف‌پذیر، فرصت‌ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ می‌شود. درنتیجه این سیاست‌ها در 24 بند و محور عملیاتی،29 بهمن‌ 92 به دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت یازدهم برای اجرا و لحاظ در برنامه‌ریزی‌های عملیاتی کشور اعلام شد.

توافق سه جانبه ايران، افغانستان و هند براي توسعه چابهار نه تنها توسعه جنوب شرق ايران را براي ساکنان اين خطه نويد مي دهد، بلکه در قواره بين المللي، تامين کننده اهداف اقتصادي امضاکنندگان و ديگر کشورهاي حوزه آسياي ميانه است.

ایران، هند و افغانستان چند روزی است که یک پیمان جدید سه‌جانبه اقتصادی امضا کرده‌اند. سه سند که به عنوان اسناد همکاری میان این سه کشور اثرگذار در منطقه، می‌تواند سهم بسزایی در رونق روابط سه‌جانبه و استفاده از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این سه کشور داشته باشد. در واقع اسناد به امضا رسیده برای همکاری بین ایران، هند و افغانستان را در یک بررسی و نگاه اجمالی می‌توان به عنوان سند دیپلماسی اقتصاد ایران بعد از برجام و لغو تحریم‌ها دانست که به هر روی، می‌تواند در توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و اقتصادی کشورها موثر باشد.

تأثیر دوره پسابرجام و لغو تحریم‌های ناشی از آن، زمینه‌سازی تولید برای توسعه تعاملات اقتصادی بین ایران و سایر کشورها و تغییر وضعیت آن از حالت تجاری به روابط اقتصادی جامع از جمله در امور مربوط به حمل‌ونقل دریایی، توسعه کشتی‌رانی و بندر را فراهم کرده است. در بررسی اثرات دیپلماسی اقتصادی این فرایند، ازجمله می‌توان به دو رویداد مهمی اشاره کرد که می‌تواند پیامی برای همه کارآفرینان کشورهای موصوف در آیورا و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای حوزه اقیانوس هند باشد.

ایران باز هم در منطقه و آسیای میانه و حتی جهان عرض‌اندام کرد. قدرت اقتصادی ایران در منطقه می‌تواند علاوه بر اعطای خدمات به کشورهای دیگر، مزیت‌هایی را هم نصیب خودش کند.

ترانزیت کالا یکی از فعالیت های غالبی است که قانون گذار در راستای توسعه محور شرق، آن را به مثابه ی اصلی ترین هدف برای ارتقای نقش و عملکرد منطقه آزاد چابهار در توسعه ملی و منطقه ای تعریف کرده است.توسعه ی محور شرق از بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و بعد از عبور از شهرهای نیک شهر، ایرانشهر، خاش، زاهدان، نهبندان، سربیشه، بیرجند، قائن، گ...

یکی از ابتکارات دنیای اقتصاد امروز که ریشه در مفاهیم جذابی همچون جهانی شدن و بهره مندی از منافع آن دارد، ایجاد مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی برای هموار شدن مسیر پیوند با بازارهای جهانی بوده است. منطقه ی آزاد ابزاری است که به طور نسبی کمبودها را جبران و امکانات و برتری های بالقوه را در سطح ملی به توانایی بالفعل تبدیل می کند و پلی بین اقتصاد داخلی و اقتصاد خارجی ایجاد نماید.